Jak zainstalować system macOS

macOS jest systemem niemalże bezobsługowym, nie wymaga żadnej ingerencji użytkownika do sprawnego posługiwania się nim. Czasem jednak potrzebujemy swojego MacBook’a czy iMac’a m.in. zaktualizować do najnowszej wersji oprogramowania. I tak Apple przewidziało kilka sposobów na “nowy” system w naszym urządzeniu.

Bez wątpienia najprostszą metodą wyżej opisanej sytuacji jest aktualizacja poprzez App Store. Po wejściu do niej, wybieramy opcję Uaktualnienia, która znajduję się w górnym menu. W tym miejscu są wszystkie uaktualnienia zarówno zainstalowanych już aplikacji jak również aktualizacja do najnowszej wersji systemu macOS.

Kolejna możliwość to instalacja systemu macOS w trybie odzyskiwania systemu. Po włączeniu komputera, od razu naciśnij jedną z następujących kombinacji klawiszy na klawiaturze. Puść klawisze, gdy zostanie wyświetlone logo Apple (obracająca się kula ziemska lub inny ekran startowy).

  • Command (⌘)+R – Ponowna instalacja najnowszej wersji systemu macOS, która była zainstalowana na komputerze Mac (zalecane).
  • Option+Command (⌘)+R – Uaktualnienie do najnowszej wersji systemu macOS zgodnej z komputerem Mac.
  • Shift+Option+Command (⌘)+R – Ponowna instalacja systemu macOS, który był dołączony do komputera Mac, lub najbardziej zbliżonej wersji, jaka jest jeszcze dostępna.

Jeżeli wyświetli się monit wprowadzenia hasła, wprowadź hasło, aby przejść dalej.

Następnie ukaże się okno: „Narzędzia macOS”, komputer w tym momencie został uruchomiony w trybie odzyskiwania systemu. Wybierz opcję „Zainstaluj ponownie macOS” klikając przycisk Dalej. Pojawi się monit o wyborze dysku instalacji.

Zbliżamy się do końca, teraz tylko stwórz warunki do ukończenia instalacji. Pamiętaj, nie wprowadzaj komputera w stan uśpienia, nie zamykaj go, itp.

Uwaga! Podczas instalacji komputer może kilka razy się uruchomić i wyświetlić pasek postępu instalacji. Również ekran może być przez kilka minut pusty pomimo tego nie obawiaj się o utratę danych, gwarantujemy, że wszystko zostanie na swoim miejscu.

Po zakończonej instalacji możemy już się cieszyć najnowszą wersją systemu! Zatem do dzieła!

Strona główna » Blog » Jak zainstalować system macOS