Wielkie porównanie ekranów – LCD vs OLED

Jeśli zdarzyła Ci się przykra przygoda i rozważasz wymianę wyświetlacza w swoim telefonie, warto zastanowić się nad dostępnymi możliwościami. Najwyższą jakością charakteryzuje się wyświetlacz wymieniony metodą autoryzowaną przez Apple. Część zamówiona jest bezpośrednio od producenta, a naprawa wykonywana jest zgodnie z jego zaleceniami. Taką usługę wykonacie na miejscu w naszym serwisie. W tym artykule porównamy ze sobą ekran LCD oraz OLED, ukazując pomiędzy nimi różnice, a także podobieństwa.

Dlaczego ekran w naszym telefonie odgrywa bardzo dużą rolę?

Dobry ekran to zdecydowanie jeden z podstawowych elementów, na które należy zwrócić uwagę. Dlaczego? Otóż, jeśli charakteryzuje się on najwyższą jakością, to bez większego problemu będziemy mogli przeglądać interesujące nas treści na Facebooku lub Instagramie, oglądać filmy na YouTube, korzystać ze zdjęć w naszej galerii, czy chociażby uruchamiać poszczególne aplikacje. Gorsza jakość wyświetlacza, może nam utrudnić korzystanie z naszego telefonu lub po prostu do tego zniechęcić. 

Pierwsze różnice pomiędzy ekranem LCD a OLED

Jeżeli nasz iPhone ma już kilka lat, to może się zdarzyć, że naprawa wyświetlacza przewyższa wartość urządzenia. Warto wówczas przyjrzeć się naszej ofercie zamienników, aby naprawa była ekonomicznie opłacalna. Jak już wiecie, wyświetlacze dzielimy na zamienne LCD i OLED. Technologia LCD używana jest w modelach 5-8 oraz XR 11. To ekran ciekłokrystaliczny, który ze względu na niewielkie koszty produkcji stosowany jest w telefonach, posiadających nieco niższą cenę. 

Z kolei OLED wykorzystywany jest w modelach X-13. To technologia bardziej zaawansowana, zatem koszt podzespołów jest znacznie droższy. Ten typ ekranu, wykorzystuje natomiast organiczne diody elektroluminescencyjne, co mówiąc prościej, oznacza brak koniecznego i dodatkowego podświetlenia. 

Producenci wyświetlaczy zamiennych, aby obniżyć koszt dostarczanych części, postanowili użyć technologii LCD w urządzeniach, w których pierwotnie zamontowany był wyświetlacz OLED. Co ciekawe ekran LCD jest grubszy od wyświetlacza OLED. W pierwszym przypadku wartość ta wynosi 8,5 mm, natomiast w drugim 7,5 mm. Dodatkowo posiada on większy, dolny pasek – 1,9 mm do 1 mm. 

OLED, czyli dostrzeż więcej 

Pod względem jakości obrazu zdecydowanie wygrywa OLED. Obraz, charakteryzuje się znacznie wyższą jakością pod względem barw, czy choćby kontrastu. Spójrzmy zresztą na poniższą tabelę, ukazującą różnice.

LCD
OLED
Słabsze nasycenie barw,
Żywsze kolory,
ograniczony kontrast oraz kąty widzenia,
bardzo dobre odwzorowanie barw,
kolor czarny jest bledszy.
głęboka czerń i większy kontrast

Jeśli więc zależy nam na lepszym obrazie, to koniecznie powinniśmy wybrać ekran OLED. W przypadku, gdy powyższe cechy nie są dla nas istotne, zdecydujmy się na tańszy zamiennik, jednak pamiętajmy, że dość sporo na tym stracimy.

Różnice pod względem podświetlenia

W przypadku podświetlenia istnieje kilka różnic. Ekran LCD podświetlany jest diodami LED, natomiast OLED posiada indywidualne podświetlenie każdego piksela. Warto również pamiętać, że posiada on światło tworzone przez oddzielny piksel, który jest regulowany niezależnie.

LCD
OLED
Podświetlenie diodami LED,
Indywidualne podświetlenie każdego piksela,
Mniejsza jasność
Wyższa jasność (ułatwione korzystanie z ekranu w pełnym słońcu)

Dodatkowo różnicę pomiędzy tymi ekranami widać pod względem jasności.

Test zużycia energii

Jest to tak naprawdę najważniejsza część naszego testu. Postanowiliśmy porównać ekrany LCD oraz OLED pod względem zużycia baterii, dlatego też zostawiliśmy na 24 godziny włączone wyświetlacze w telefonach przy dokładnie takich samych ustawieniach, a więc wyłączonych funkcjach Bluetooth, WiFi, włączonym trybie samolotowym oraz z wyłączonymi aplikacjami. Dodatkowo warto wspomnieć, iż były to urządzenia z zainstalowanym, czystym systemem.

Efekt? Następnego dnia, po upływie doby telefon wyposażony w wyświetlacz LCD posiadał 79%. Z kolei OLED stracił jedynie 2 procent! To idealnie ukazuje, który z wyświetlaczy jest bardziej opłacalny dla użytkownika. Mówiąc prościej, jeśli zależy nam na mniejszym zużyciu energii, to powinniśmy postawić na ekran OLED.

Droższe, znaczy lepsze?

Zamieszczone, powyższe porównania dobitnie ukazują wyższość ekranu OLED nad LCD. Lepsza wydajność baterii, jakość obrazu, czy chociażby szersze kąty widzenia, to tylko niektóre z wielu cech, które przechylają szalę na korzyść droższego zamiennika. Niektórzy z Was mogą sobie zadać pytanie, czy drożej znaczy lepiej? W wielu przypadkach, tak jak w tym owszem, jednak pamiętajmy, że nie zawsze tak jest.

Jeśli szukacie większej ilości porad lub dobrze wykonanej naprawy, to serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu! We fix it!

1 Komentarze

Komentarze są wyłączone.

Strona główna » Blog » Wielkie porównanie ekranów – LCD vs OLED