Rozbity lub uszkodzony ekran w laptopie to dość częsty problem, z jakim zgłaszają się do nas klienci. Nie ma się jednak co dziwić, ponieważ nawet chwila nieuwagi może wystarczyć, aby doprowadzić do zepsucia używanego sprzętu. Postanowiliśmy zebrać kilka najważniejszych informacji na temat uszkodzonej matrycy. Sprawdź poniżej, czy Twój ekran nie wymaga naprawy lub wymiany!
Najczęstsze objawy zepsutej matrycy
Matryca w MacBooku charakteryzuje się delikatną strukturą, którą niestety w bardzo łatwy sposób można uszkodzić. Spójrzmy, jakie są najczęściej pojawiające się objawy świadczące o jej nieprawidłowym stanie:
- Gaśnięcie lub migotanie obrazu
- Brak obrazu
- Występowanie tylko niektórych kolorów
- Pojawiające się na ekranie smugi
Jeśli, któryś z powyższych opisów pasuje do obecnego stanu Twojego MacBooka, to możesz być pewien, że masz do czynienia z uszkodzoną matrycą, dzięki czemu korzystanie ze sprzętu jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Zepsuta matryca w MacBooku Pro
Dlaczego to się stało, czyli kilka słów o przyczynach
Powodów, które spowodowały uszkodzenie matrycy, może być wiele. Pierwszą i tak naprawdę niezależną przyczyną od użytkownika, będzie problem związany ze zbyt krótką taśmą łączącą płytę główną. Taki kłopot dotyczył MacBooków Pro Retina z 2016 roku. Do wystąpienia awarii wystarczyło, że ekran został nagle lub zbyt mocno odchylony, ponieważ w ten sposób taśma bardzo szybko się zużywała. Efekt? Niewłaściwe odwzorowanie kolorów, czy chociażby błędne podświetlenie wyświetlacza.
Jak już wiesz, powyższa przyczyna nie była winą po stronie klienta. Teraz skupimy się na niewłaściwym użytkowaniu, które przyczyniło się do złego stanu sprzętu. Jednym z najczęstszych powodów uszkodzenia ekranu jest upadek laptopa lub jego zamknięcie w momencie, gdy na klawiaturze znajdował się jakiś przedmiot np. długopis lub ołówek. W takim przypadku może dojść do zniszczeń mechanicznych, dzięki czemu konieczna będzie wymiana całego ekranu. Ten z kolei, powinien być nie tylko oryginalny, ale również kompatybilny z naszym modelem.
Drugą przyczyną będzie zalanie MacBooka, do którego może dojść w bardzo prosty sposób. Wystarczy chwila nieuwagi podczas picia kawy lub herbaty i kłopot gotowy, dlatego wtedy powinniśmy jak najszybciej odłączyć laptopa od zasilania. Teraz laptop musi się suszyć w ciepłym miejscu. Sugerowany czas zależy od wielu czynników i wynosi od kilkunastu minut do nawet kilkudziesięciu godzin. Wszystko zależy od stopnia zalania oraz rodzaju cieczy, która została wylana. Pamiętajmy również, aby pod żadnym pozorem nie suszyć naszego sprzętu suszarką, a także, by nie używać wysokiego ciśnienia do usunięcia wody. Następnym krokiem będzie wizyta w serwisie. Wystarczy, że poinformujesz nas, czym konkretnie został oblany Twój sprzęt, kiedy to się stało, a także, w jaki sposób zareagował na to laptop.
Zalany MacBook
Powodów może być więcej, a przykładem będzie pojawienie się na ekranie sporych rys. Problemem, będą również wyszczerbienia, przez które może dostać się kurz lub wilgoć.
Podejmij odpowiednie działanie
Na koniec zamieszczamy Wam jeszcze przykład wytartej powłoki antyrefleksyjnej, z którą mieliśmy do czynienia w iNaprawach. Dobry stan takiej powłoki powoduje, że światło odbija się od ekranu w mniejszym stopniu. Gdy uległa ona sporemu wytarciu, zaczynają pojawiać się wyraźnie widoczne plamy. Teraz spójrzcie na poniższe zdjęcie. Musicie przyznać, że różnica pomiędzy lewą a prawą stroną jest naprawdę kolosalna!
Naprawa uszkodzonej powłoki antyrefleksyjnej
Gdy jesteś już przekonany, że ekran Twojego Maca jest w bardzo złym stanie, to nie ma sensu czekać i się zastanawiać. Najlepszym wyborem będzie kontakt z naszym serwisem, ponieważ otrzymasz od nas tylko i wyłącznie doskonale przeprowadzoną naprawę. Dlaczego jesteśmy o tym przekonani? Otóż zostawionym przez Ciebie laptopem zajmą się doświadczeni, a także certyfikowani przez Apple technicy, którzy poradzili już sobie z naprawdę wieloma awariami.
Skontaktuj się z nami już dziś! Sprawimy, że Twój laptop odzyska dawny blask!