Zalany MacBook! Co robić?

Przede wszystkim postaraj się zachować spokój i działać od razu! Im szybciej podejmiesz prawidłowe kroki ratowania swojego laptopa, tym większe są szanse na zredukowanie jego wewnętrznych uszkodzeń. Wszystko zależy od kilku czynników.

Przejdźmy zatem do podjęcia kluczowych kroków!

 1. Wyłącz zasilanie
  Odłącz sprzęt od źródła zasilania. Następnie wyłącz urządzenie wytrzyj pozostałości cieczy, aby zwiększyć szanse na jego naprawę. Spróbuj jak najszybciej dostarczyć je do serwisu. Jeżeli to niemożliwe to umieść urządzenie w ciepłym przewiewnym miejscu i poczekaj, aż ciecz wyparuje. Można spróbować uruchomić sprzęt, ale korozja, która powstała wewnątrz urządzenia może spowodować zwarcie oraz przepięcie, a to może skutkować zwiększeniem kosztów naprawy lub całkowitym uszkodzeniem sprzętu. Dlatego tego nie polecamy.
 2. Kolejny etap – suszenie
  Odcięty od zasilania i odpowiednio postawiony laptop musi się teraz suszyć w ciepłym miejscu. Sugerowany czas zależy od wielu czynników i wynosi od kilkunastu minut do nawet kilkudziesięciu godzin. Wszystko zależy od stopnia zalania oraz rodzaju cieczy która została wylana. Jeśli chodzi o popularny mit odnoszący się do cudownych właściwości ryżu jako najlepszego środka i sposobu pozbycia się wilgoci to niestety musimy Was rozczarować. Ryż co prawda w niewielkim stopniu pomoże pochłonąć wilgoć, jednak na pewno nie można go traktować jako kompleksowego sposobu rozwiązania problemu.
 3. Oddaj sprzęt do naszego serwisu – tak będzie po prostu najbezpieczniej
  To już ostatni krok, który w zasadzie może jednocześnie być drugim krokiem, ponieważ najlepiej jest jak najszybciej rozebrać komputer przez kwalifikowanego technika i wyczyścić go odpowiednio w środku.

Uwaga! Pod żadnym pozorem nie należy:

 • Podłączać urządzenia do zasilania od razu po kontakcie z cieczą,
 • Suszyć suszarką,
 • Używać wysokiego ciśnienia w celu usunięcia wody,
 • Zostawiać podłączonego urządzenia po wysuszeniu na dłuższy czas do zasilacza.
Strona główna » Blog » Zalany MacBook! Co robić?